Coton de Tulear KLENOT TOLIARY

MÁME DOMA COTONKA A CO S JEHO SRSTÍ

Na úvod bych Vám chtěla sdělit, že tento článek vznikl pro laiky, kteří s dlouhosrstým plemenem nemají zkušenosti a obracejí se na mě o radu. A tak jsem se rozhodla napsat tento článek pro chovatele cotonků, kteří si s péčí nevědí rady nebo se chtějí dozvědět něco více, aby péči o srst svých miláčků zvládali lehce a bez stresů.

Mnoho majitelů cotonků mi telefonuje, že si cotonka pořídili pro jeho vynikající a přátelskou povahu, ale je pro ně složitá péče o cotonní srst. Úprava cotonní srsti je oproti jiným dlouhosrstým plemenům jednoduchá, věřte mi. A co je důležité, nemusíte srst upravovat střihem, jako je to například u bišonků. A že vím, o čem mluvím. Byla jsem chovatelkou a vystavovatelkou plemene Bichon á poil Frisé. Péče o srst byla velice složitá. Bišonka jsem musela neustále udržovat ve střihu. Příprava na výstavu obnášela koupání a stříhání již 14 dní před výstavou, týden před výstavou, den před výstavou, ráno před výstavou. Každý kousek zabarvené srsti znamenal na výstavě penalizaci. Jak bych to napsala jednoduše, prezentace bišonka byla bílá plyšová hračka na vodítku. Ale zvládla jsem to, naučila jsem se to a jedna z mých prvních prestižních výstav byla v roce věku mého bišonka, kde se umístil na druhém místě. Byla to Světová výstava psů.


Návod, jak to zvládnout

Důležité jsou následující aspekty:

  1. Trpělivost
  2. Návyk

Když mluvím o trpělivosti, jedná se o trpělivosti jak Vaši, tak i Vašeho cotonního svěřence. Chápu, že dnešní doba je stresující, mnoho majitelů cotonků je velice pracovně vytížena, mají děti atd. Já jsem si to prožila též, rodina, stresující podnikání a pak přišla do rodiny nemoc. Kdy ale zbývá čas na česání?

Rada je jednoduchá. Tak jak si plánujete práci, plánujte si i česání Vašeho cotonního mazlíčka. Jeden z našich majitelů cotonka u česání cotonní srsti relaxuje. Jak z česání udělat zábavu? Na sedací soupravu v obýváku si rozprostřete například starou osušku nebo povlečení, abyste sedačku nemuseli po česání zbavovat chlupů, připravte si hřebeny, kosmetiku na rozčesávání. Položte si cotonka na klín a česejte. Když ho nechtěně zatáhnete, pohlaďte ho, odměňte ho pamlskem. Buďte trpěliví a nikam nespěchejte. Moje dcera vystavuje cotonní slečnu Růženku. Češe ji tímto způsobem. Pustí si k česání film a Růženka leží i na zádech a nechá si česat přední nohy, břicho - krátce řečeno partie, kde se srst cuchá a kde jsou pesani na česání citlivější. Dokonce naše Růža při rozčesávání přivírá oči a usíná.

Cotonek si na česání musí zvyknout. S tímto návykem by měla začít již chovatelská stanice. My například naše štěňátka koupeme poprvé ve stáří mezi 6. - 7.týdnem věku. Pokud odběr našich štěňátek neprobíhá v zimě, kdy by štěňátka po koupání při převozu do nového domova mohla nastydnout, koupou noví majitelé s námi. Ukazujeme jim, jak cotonka koupat, jak fénovat, jak vytrhávat chloupky z uší, jak stříhat drápky atd. Takže odběr štěňátka u nás trvá 2-3 hodiny i déle. Pak již záleží pouze na novém majiteli, zda návyk udržuje.


Proč se srst Vašeho cotonka extrémně cuchá a proč se cotonek drbe?

V tomto případě musíte najít důvod, proč se tak děje. Může to souviset s několika následujícími aspekty:

  1. Věk
  2. Roční období
  3. Kosmetika
  4. Krmení
  5. Péče
  6. Prostředí

Věk

Slabé místo je u cotonků období, kdy se mění štěněcí srst na dospělou. Štěněcí srst zůstává a z toho vyrůstá dospělá srst. Štěněcí srst je jemná a musí se postupně vykartáčovat. Toto období přichází mezi 8. a 9. měsícem věku. Končí okolo 1 roku. Pokud toto období zvládnete, máte vyhráno.

Roční období

Nejhorším obdobím nejen pro cotonky, ale i pro všechny chlupáče, je vlhké listopadové počasí. V tomto období se srst cuchá, ale nad tím můžete vyhrát vhodnou kosmetikou. Vtip je v tom, že když kartáčujete srst, musíte použít vhodnou kosmetiku na rozčesávání, koupání a používat kondicionér, aby srst byla vláčná a hebká a i když se cotonek podrbe, srst se hned nezacuchá. Dalším problémem jsou mrazy. Tak jak mráz působí na lidi, působí i na pejsky. Mráz vysušuje jak lidskou pokožku, tak vysušuje i srst. Takže máte pocit, že cotonní srst elektrizuje. Já si pamatuji,že jsem s kamarádkou přijela v únoru na výstavu do Brna, do hal s kovovou kontrukcí a cotonkům tam stála srst nahoru. Opět používáme vhodnou kosmetiku, tak jak v období listopadu. Když cotonka máte jen doma a nejedete na výstavu, použijte po šamponování kondicionér, ale před výstavou ne. Je to proto, že srst by mohla po kondicionéru hodně splihnout a vizuálně by to vypadalo, že cotonek má málo srsti, i když ve zkutečnosti to nemusí být pravda. Cotonní srst by měla být na výstavě nadýchaná a tento efekt by mohl kondicionér zničit. Ale existují kosmetické přípravky, které zamezují elektrizování srsti.

Krmení

Pokud krmíte granulemi, pečlivě si zkontrolujte jejich složení. Cotonek se může například drbat, cuchat, jeho srst může být lámavá a suchá v souvislosti s nevhodným krmením. Příčinou může být malý obsah masa, obsah soji a někdy cotonci mají problém, když granule obsahují hovězí maso. Vzhledem k tomu, že se převážně granule k nám dováží, poraďte se s dovozcem. Někteří majitelé cotonkům vaří a granule nepoužívají. V tomto případě doplňujte krmnou dávku vitamíny, které jsou obsaženy v granulích a jsou pro psy nezbytné.

Péče

Cotonek by měl mít srst hrubší jako vlákna bavlny. Ale v posledních letech tak jak u jiných plemen přišel módní trend, takže máme cotonky i s jemnější srstí. Vzorec, jak často česat cotonka, neexistuje. Musíte sami vypozorovat, kdy se srst začne cuchat a v jakých časových intervalech česat. Takže pravidelnost česání si musíte zvolit dle struktury srsti. Samozřejmě jemnější srst bude potřebovat častější česání než srst hrubší.

Prostředí

Nejhorším prostředím pro srst chlupáčků je ústřední topení, které způsobuje suchý vzduch a koberce z umělých vláken. Samozřejmě, že nikdo po Vás nechce změnu topení nebo podlahové krytiny, ale také nad tímto problémem můžete vyhrát pomocí vhodné kosmetiky a kondicionéru.


JAK ČESAT, KOUPAT A FÉNOVAT

Česání a příprava před koupáním

Nejdříve použijeme kosmetiku v rozprašovači, která se používá na rozčesávání srsti. Je na principu kondicionéru a pomůže nám srst zvláčnit a rozdělit případné cucky neboli knoty neboli zacuchanou srst. Naneseme rozčesávač rovnoměrně a vetřeme ho rukama až na kůži. Dalším krokem je kartáčování. Některé salony jsou proti kartáčování s tvrzením, že kartáčování vytrhává srst. Já tomu rozumím v případě, že majitelé používají kovové tvrdé kartáče, které opravdu srst vytrhávají. Doporučuji používat měkké kovové kartáče. A začneme poctivě kartáčovat. Začínáme od zadních nohou a pokračujeme odzadu k hlavě, pak následuje náprsenka a břicho a vnitřky nohou - jak předních,tak i zadních. Když narazíme na zacuchanou srst, tak tuto partii kartáčujeme delší dobu, abychom zacuchanou srst rozdělili a uvolnili.

Když máme srst řádně vykartáčovanou, vezmeme si jednořadý řídký hřeben a češeme. Rozdělujeme si srst po tzv. řádcích, je to stejné, jako když kadeřnice barví vlasy. Pokud narazíme na zacuchanou srst, pomalu se ji snažíme rozplést prsty a rozdělit. Pak si na pomoc vezmeme hřeben. Zacuchanou srst pomalu rozčesáváme ze shora a přidržujeme srst u kůže, aby rozčesávání tohoto problematického místa, co nejméně cotonka tahalo. Opět češeme stejně jako v případě kartáčování a to od zadních nohou. Srst na tlamičce a nose též kartáčujeme, ale použijeme malé měkké kartáče určené na obličejovou část. Na tlamičce češeme jednořadým hustým hřebenem.

Když máme cotonka rozčesaného, můžeme přejít k samotnému koupání, ale nesmíme zapomenout na další nezbytné součásti péče o cotonka. Zkontrolujeme délku drápků. Drápky nesmějí být přerostlé. Pokud má cotonek přerostlé drápky, chodí vlastně po drápech a následkem toho se může zásadně změnit úhlení nohou. Může dojít i k natržení drápu, což je pro pesana velice bolestivá záležitost. Nesmíme zapomenout na tzv. vnitřní drápy, které jsou ve vnitřní straně předních nohou. U drápů stříháme bílou část, nesmíme stříhnout do lůžka. Někteří cotonci mají i černé drápy, tam může nastat problém. My vlastníme brusku na drápy, takže do lůžka nestřihneme, ale pokud máte doma jednoho mazlíčka a nevěnujete se profesionální úpravě, tak se Vám pořizovat brusku nevyplatí. V tomto případě pravidelně žádejte v profesionálním salonu nebo u veterinárního lékaře, aby Vám drápky zkrátili, pokud si na to netroufnete sami.

Dále kontrolujeme uši. Uši musí být růžové, čisté a nesmějí být horké. Musí být zbavené chloupků. Chloupky z vnitřku uší vytrháváme prsty nebo peanem. Zarostlé uši by mohly způsobit zánět v uších nebo i zacuchanou srst za ušima a na hlavě, jelikož zarostlé uši svědí a cotonek se drbe.

Před koupáním zkontrolujeme také zuby. Strhávání zubního kamene je docela složité a je to práce pro odborníky. Pokud cotonek není na to zvyklý, mohli byste ho i zranit. My strháváme zubní kámen tzv. zubařským srpečkem, ale nejdříve potřeme zuby speciální vodičkou, která zubní kámen změkčí. Vy můžete o zuby pečovat pravidelně a předejít tvorbě zubního kamene a to pravidelným čištěním zubů veterinární enzymatickou zubní pastou. Ve Francii jsem se naučila používat elektrický zubní kartáček, který odstraní i zubní plak mezi zuby. Nyní je na trhu nový vynikající přípravek, který se dávkuje do krmné směsi a jmenuje se Plaque of animal. Tento přípravek zamezuje tvoření zubního plaku a následně zubního kamene.

Takže nyní máme cotonka rozčesaného, zkontrolovaného a můžeme přistoupit k samotnému koupání. Srst před koupáním musí být řádně rozčesaná, jelikož budeme šamponovat a z důkladně nerozčesané srsti není možné šampon řádně vymýt. A tak šampon v zacuchané srsti zůstane a zacuchaná srst se nám změní v tvrdé útvary, které se nedají rozčesat.

Koupání a šamponování

Vezmeme cotonka například do vany a namočíme ho. Pak začneme šamponovat. Šampon pomalu vtíráme do srsti až ke kůži. Kvalitní kosmetika nedráždí oči. Cotonkům se koupání líbí a dokonce si spokojeně mlaskají. Necháme chvíli působit a spláchneme. Když máme srst řádně vymytou, vetřeme do srsti kondicionér, vmasírujeme. To je pro psíky také velice příjemné. Odborníci Vám v době působení šamponu nebo kondicionéru zkontrolují anální žlázky. Necháme působit a spláchneme. Rukama mu tzv. vyždímeme srst na uších, nožičkách a bocích. Přirozený reflex je pro pesany oklepávat se. Takže ho nechte oklepat ve vaně,ale pod dozorem, aby Vám pejsek nevyskočil z vany a nezranil se. Pak dejte přes pejska ručník a pomalu ho utírejte.

Následně máte 2 možnosti. Buď dáte pejska na suché a teplé místo, kde sám trochu oschne a tím Vám to zkrátí dobu sušení srsti fénem nebo začnete srst vysoušet hned. Opět to záleží na typu srst, i zda připravujete srst na výstavu. Pokud připravujete srst na výstavu, musíme si pamatovat následující pravidlo. Na rovnou srst nepoužíváme kondicionér, aby srst nebyla hodně splývavá a cotonek nevypadal, že má málo srsti. V případě rovné srsti můžeme cotonka nechat proschnout a pak následně vysoušíme fénem. Někdy se stává, že cotonek má srst hodně kadeřavou. Nemělo by to tak být, ale stává se to. Pak samozřejmě kondicionér použijeme a musíme vysoučet srst hned, abychom srst při vysoušení narovnali a natáhli. Na mokrou srst opět použijeme rozčesávač, opatrně srst prokartáčujeme a můžeme začít vysoušet neboli fénovat. Používáme vlažný vzduch. Opět i při vysoušení srsti začínáme od zadních nohou. Při vysoušení odhalíme ještě malé uzlíky, které vykartáčujeme. Na závěr pejskovi vytřeme uši.

Stříhání

Vystřiháváme srst ze spodu tlapky, mezi bříšky. Pokud chcete mít cotonka tzv. celistvého, stříháme pouze na bocích srst, která vybočuje nebo vystupuje. Stříháme jen malé konečky. Zkracujeme srst na packách z boku tak, aby cotonek neměl esteticky sbíhavé paty na zadních nohou a pokud upravujete i přední nožičky, musíte přední nožičky vytvarovat tak, aby Váš cotonek nebudil dojem, že má vybočené lokty nebo aby neměl nožičky jak slavný komik Charlie Chaplin ve svých groteskách. Stříhejte po malých konečkách srst, protože pokud střihnete moc a nepovede se Vám to, bohužel chybějící srst zpátky nenalepíte. Nezapomeňte na to, že my lidi máme svoje klady a zápory v exteriéru, stejně tak je to i u pejsků. Pokud si upravujete cotonka na výstavu, jistě znáte jeho klady i zápory. Takže musíte klady vyzvednout a zápory potlačit. Než budete mít cotonka hotového, nezapomeňte si ho prohlédnout i v pohybu a popřípadě ještě něco stříháním opravit. Jen v jeho pohybu můžete vidět, kde jste udělali chybu.


Cotonek s krátkou srstí

Máme 2 druhy zájemců o plemeno. Jedni se chtějí věnovat výstavám. Pořizují si cotonka pro jeho úžasnou povahu a nádhernou srst. Ti druzí si cotonka pořizují pro jeho povahu a sportovního ducha. Vědí již dopředu, že chtějí cotonka stříhat. Záleží na odborníkovi nebo na Vašem vkusu, jak by se Vám pejsek líbil, ale také na jeho stavbě těla, jaký střih zvolit. Můžeme zvolit tzv. modernu pudlíků, kde ostříháme nebo oholíme cotonka celého včetně nohou. Sluší jim i stříh na westíka nebo také na knírače. Ovšem pozor, není vhodné zkrátit hodně srst v zimním období, když je cotonek zvyklý na svou dlouhou srst. Mohl by nastydnout. Pokud,ale k tomu dojde, opatřete mu na zimu slušivý svetříček anebo kabátek.


Pravidla na závěr – pamatujte

  1. Jak říká moje kamarádka, špinavá srst neroste
  2. Pokud špinavou srst rozčešeme, musíme ji také hned vykoupat,jelikož špinavá a zaprášená srst svědí,cotonek se drbe a stále se nám cuchá.
  3. Pokud máte v plánu absolvovat výstavy a nezvládáte česání, navštivte odborníka, aby Vám v praxi ukázal, jak nato.
  4. Díky hodně zacuchané srsti může dojít i ke zdravotním problémům, jako například zapaření kůže nebo pejskovi na kůži mohou vzniknout nepříjemné boláky.
  5. Hygiena – srst zkrátíme v okolí pohlavních orgánů. U psů kontrolujeme srst v okolí varlat.
  6. Kosmetika je alchymie a co svědčí jednomu cotonkovi, nemusí svědčit tomu Vašemu.
  7. I když je kvalitní kosmetika drahá, nezapomeňte, že se ředí v poměrech daných výrobcem a to samé kondicionér atd. Takže Vám kosmetika vydrží na rok a dále. Kvalitní kosmetika Vám ušetří práci a čas a Váš cotonek se cítí příjemně. Používáme výhradně kosmetiku určenou pro psy.
  8. Nezapomeňte v zimním období ve městech používat na pejska speciální krémy nebo Indulonu a mazat mu bříška zespodu tlapek, aby ho posypová sůl neštípala.
  9. Pokud používáme svetříček na venčení, tak doma po sundání svetříčku srst prokartáčovat.
  10. Součástí úpravy psíka je péče i o jeho oči. Pokud máme u cotonka zabarvenou srst pod očima od slz, používáme např. diamantovou vodu, ale nesmí se mu dostat do oka. Pokud by cotonkovi slzela očíčka moc, navštívíme veterinárního oftalmologa. Mohlo by se například jednat o zánět třetího víčka, což se může stát v prašném prostředí. Ideálním prostředím pro vznik zánětu jsou centra velkých měst.

Díky svým dlouholetým chovatelským zkušenostemi 16 leté praxi poradkyně chovu Vám mohu poradit i v jiných oblastech než jen v péči o srst Vašeho miláčka.

Napište mi prosím na můj e-mail (m.simunkova@volny.cz), jaké téma by Vás zajímalo. Napadá mě např.: příprava cotonka na výstavu, první krytí našeho psa z praxe, příprava na naše první štěňátka z praxe atd.

Přejeme Vám hodně zábavy a úspěchů s cotonkem.

Michaela Šimůnková


Chovatelská stanice Klenot Toliary – Michaela Šimůnková - profesionální úprava srsti cotonka na výstavy i na pet-domácího mazlíčka, poradenská činnost péče o cotonka, dlouholetá chovatelská zkušenost.

www.coton.cz
e-mail: m.simunkova@volny.cz
tel.: 602 225 950

Kontakt: Martin Šimůnek, tel. +420 602 225 950, e-mail: m.simunkova@volny.cz
© 2009 - 2015 CotonLand